Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire - succesiune in lipsa unuia dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire - succesiune in lipsa unuia dintre mostenitori

MULTUMESC PENTRU RASPUNS.
tatal meu locuieste in America si a donat mostenirea surorii lui fara a fi in tara , de la moartea parintilor lui nu s-a facut masa sucesorala sau daca se poate face in absenta lui.
Nu a donat mostenirea pe care nu o avea ci a renuntat la mostenire sora sa ramanand unic mostenitor, probabil.
Mostenirea se poate dezbate chiar daca nu toti mostenitorii sunt prezenti fizic, unii dintre ei imputernicind notarial de oriunde din lume pe altcineva sa-i reprezinte sau transmitand, tot notaria, o acceptare sau renuntare la mostenire.
Daca doriti mai multe detalii va rog sa ma contactati.
av. Gabriel Klein kiritescu
Nu avea cum sa doneze decat daca a intrat in posesia mostenirii.
Poate ca a renuntat dar si renuntarea putea ajuta sau nu pe cineva anume.
Poate sa si vanda mostenirea.
Dar toate acestea se pot face la decesul persoanei.
interventie moderator

Am rugamintea sa nu mai deschideti alte topicuri si sa continuati discutia in topicurile deja existente .
Multumesc pentru intelegere.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

.....
Daca doriti mai multe detalii va rog sa ma contactati.
av. Gabriel Klein kiritescu

:offtopic: Interventie moderator

Revin cu rugamintea la dvs de a incerca sa respectati prevederile Regulamentului de postare pe Forum , pct.2.5.